Kaptan Köşkü'nde (Köprü üstü) hangi Aletler Vardır?

Kaptan Köşkü'nde (Köprü üstü) bulunan aletler ve kullanım amaçları;

 

 

 

durbun

 

 

 

Dürbün (Binoculars) 

Uzakta bulunan maddeleri görmek veya ayrıntılarını anlamak için kullanılan bir yakınlaştırma aletidir. Denizciler 7x50 ve 7x35 modellerini tercih ederler.* 7 rakamı dürbünün bakılan bir nesnenin kaç kat yakınlaşmasını, 50 rakamı ise dürbünün çıkışında bulunan objektif merceğin niteliğini mm olarak ifade eder.

 
barometre

 

 

 

 

 

 

Barometre (Aneroid Barometer)

Hava basıncını ölçmek için kullanılır. Seyirde her saat başı, limanda her 4 saatte bir Güverte Jurnale işlenir.

 
el feneri

 

 

 

 

 

 

El Lambası (Torch Light)

Gece köprü üstünde Güverte Jurnali doldurulurken ya da kırlangıçta termometre okunurken yeterli ışık sağlamak için kullanılır.

 
kronometre

 

 

 

 

 

 

 

 

Kronometre (Chronometer)

Göksel seyir işlemlerinde zamanı çok dakik olarak saptamak gerekir. 4 sn lik bir zaman hatası 1 deniz mili (1852 m) konum hatasına sebep olabilir. Bu yüzden GMT zamanına göre ayarlanmış kronometreler kullanılır. HF radyodan saptanan hatası hata defterine işlenir.

 
anemometre

 

 

 

 

 

Rüzgar Ölçer (Anemometer)

Rüzgarın hızını ve yönünü gösteren bir alettir.

Türk gemilerinde çalışır vaziyette olanına rastlamadım hiç. Ya kepçesi kopmuştur kimsenin haberi yoktur ya da dijital göstergelerde bir arıza vardır.

 
kronometre

 

 

 

 

 

Stop Vaç (Stop-watch)

Göksel gözlemlerde sextant ile yükseklik ölçülünce kronometre zamanını yazmak için arada geçen zamanı saptamak için kullanılır. Bunun haricinde dalga ya da gemi salınım periyodu bulunurken veya bir fenerin karakteristiği okunurken de bu aletten faydalanırız.

 
klinometre

 

 

 

 

 

 

Yalpa Müşiri (Clinometer)

Geminin denizli havalarda yaptığı yalpayı (sağa/sola yatması) derece olarak gösteren bir alettir. Bu aletin köprü üstünde çok iyi merkezlenmesi zorunludur.

 
hoparlör

 

 

 

 

 

Hoparlör (Loud-speaker)

Yanaşma, kalkma ve demirleme manevrası esnasında baş taraf, kıç taraf ve yanaşılan rıhtıma seslenmek için kullanılır. En ucuz walkie-talkie lerle donatılan Türk gemilerinde olmazsa olmaz bir yeri vardır.

 
sextant

 

 

 

 

Sextant 

Gök cisimlerinin (güneş, ay, yıldızlar ve gezegenler) yükseklik ölçümlerinde kullanılan bir alettir. Açık deniz seyrinde mevki saptamasında kullanılır. <p>Uydular aracılığıya her saniye mevki veren GPS sistemi ticari kullanıma açıldığından beri (1990'lar), bırakın kullanmasını, gemide yerini bilen bile yoktur.

 
büyüteç

 

 

 

 

 

Büyüteç (Magnifying Glass)

Seyir haritası üzerindeki küçük yazıların okunması için bulundurulur.

 
kör pergel

 

 

 

 

 

Pergel (Divider)

Seyir haritasında mesafe ölçmek için kullanılan alettir.

 
paralel cetvel

 

 

 

 

 

 

Paralel Cetvel (Parallel Ruler)

Seyir haritası üzerinde işlem yapmak için kullanılan alettir. Haritanın herhangi bir yerinde dilediğiniz açıda bir çizgiyi paralel olarak kaydırmak için kullanılır.

 
aldis lambası

 

 

 

 

 

 

Aldis Lambası (Aldis Lamp)

Çapariz veren ve yol üstünlüğü olmayan teknelerin dikkatini çekmek için kullanılan, yoğun ışık veren ve sinyal yapmanızı sağlayan elektrikle çalışan lambadır.

                      
düdük
   

 

 

 

 

Düdük (Whistle)

Kısıtlı görüş durumlarında (sis vb.) denizde çatışmayı önleme tüzüğü'ne göre verilmesi gereken ses işaretlerinin verilmesinde kullanılır.

Her liman varış ve kalkışında test edilmesi gereken düdük, maalesef test edilmediğinden dolayı uzun süre kullanılmayarak selonoid valfi takılı kalır ve bastığınızda durmadan ötmeye başlar.